Beszédfejlődés és a hinta kapcsolata
Beszédfejlődés és a hinta kapcsolata
Szabó Regina, a korai fejlesztés specialistája, a Semmelweis Egyetem Pető András Karán végzett konduktor, a hintázással kapcsolatos gondolatait osztja meg veletek egy szakértő szemén keresztül.
A hintázás, ahogy már korábbi posztokban is olvashattátok, komplexen hat az agy területeire. Azonban ezek közül is leginkább az egyensúlyközpontra.
És, hogy ez hogyan fejleszti a beszédközpontot? A beszédközpont és az egyensúlyközpont nagyon szoros összeköttetésben állnak. Tehát ha ingereljük és fejlesztjük az egyensúlyközpontot, úgy fejlődik a beszédközpont, és azoknak különböző szegmensei (beszédkedv, beszédértés, önkifejezés, mondatalkotás stb.) is.
A hintában a többféle rugózó, hintázó mozgásokat tudunk előidézni a gyerekeknek. Például az Incababy babahintájában is és a junior hintákban is, a gyerekek tudnak fel le rugózni. Emellett van a klasszikus előre-hátra lökés, de ugyanígy jobbra-balra is lökhetjük a hintát, és máris másként hatunk az idegrendszerre. Ezeken a hintázási módokon kívül van még a bepörgetés, amikor valamelyik irányba bepörgetjük a hintát, majd ezt követően elengedjük és hagyjuk kipörögni egészen begyorsulva, Ezt csak nagyobb gyerekeknél, ajánlom.
A fent említett különféle mozgatásokkal olyan impulzusokat idézhetünk elő az agyban, amik segítik beindítani a beszédet, a már meglévő beszéd érthetőségének javulását, valamint összességében fejlesztik a kommunikációs képességeket.
Használjátok bátran a hintát beszédfejlesztő, beszédindító célzattal is! Higyjétek el, biztosan lesz pozitív eredménye!
TIPP: Hintázzatok otthon is rendszeresen gyermeked fejlesztéséért és szórakoztatásáért. A babahintákért kattints ide, a szépséges junior hintákért pedig ide!